سلامت

خواص میوه ها و سبزیجات

داروي فقر آهن


آهن اساسي‌ترين ماده معدني در توليد گلبول‌هاي قرمز خون است. كمبود اين ماده منجر به كم خوني فقر آهن مي‌شود. فروس سولفات يكي از داروهاي محتوي آهن است كه براي تامين نياز آهن بدن، در برخي شرايط بخصوص تجويز مي‌شود. مهم‌ترين مورد استفاده فروس سولفات در كم خوني فقر آهن است.

مصرف صحيح

به‌طور معمول اين دارو 2 تا 3 بار در شبانه روز تجويز مي‌شود. فروس سولفات را دقيقا مطابق با دستور پزشك معالج خود مصرف و از تغيير ميزان دارو پرهيز كنيد. حتي در صورت احساس بهبودي، مصرف دارو را بدون اجازه پزشك معالج خود قطع نكنيد. علائم بيماري شما (مثل خستگي و بي حالي) ممكن است تا مدت كوتاهي پس از درمان برطرف شود، اما براي پر شدن ذخاير آهن بدن لازم است دارو را حداقل 3 تا 6 ماه مصرف كنيد. از جويدن يا خرد كردن قرص‌ها پرهيز نماييد و آنها را به طور كامل ببلعيد. اگر براي كودك شما شربت يا قطره تجويز شده است، دقيقا مقدار تجويز شده را به او بدهيد. از آنجا كه قطره يا شربت دارو مي‌تواند باعث تيره شدن رنگ دندان‌ها در كودكان شود، بهتر است دارو را روي زبان يا انتهاي دهان كودك بريزيد. به علاوه مي‌توانيد دارو را با آب يا آب ميوه مخلوط كنيد، اما هرگز آن را با شير مخلوط نكنيد.

10 فرمان

1. فروس سولفات نبايد در بيماران مبتلا به هموكروماتوز، هموسيدروز و نيز در انواع ديگر كم‌خوني (مگر وجود همزمان فقر آهن) مصرف شود.

2. اگر داروهاي ضد اسيد معده (همچون هيدروكسيد آلومينيوم يا سايمتيدين) استفاده مي‌كنيد، حداقل به مدت 2‌ساعت بين مصرف فروس سولفات و اين داروها فاصله بيندازيد.

3. در صورت فراموش كردن يك نوبت دارو، به محض به‌خاطر آوردن نوبت فراموش شده آن را مصرف كنيد. اما اگر تقريبا زمان نوبت بعدي رسيده يا بيش از 12 ساعت از زمان نوبت فراموش شده گذشته است، نوبت فراموش شده را رها كرده و طبق برنامه منظم خود عمل كنيد. مقدار دارو را دو برابر نكنيد.

4. در صورت مصرف سيپروفلوكساسين، داكسي سيكلين، افلوكساسين، ناليديكسيك اسيد يا تتراسايكلين همرا با فروس سولفات، آنها را 2 ساعت قبل يا بعد از مكمل آهن استفاده كنيد.

5. فروس سولفات نبايد بدون تشخيص پزشك بيش از 6‌ماه مصرف شوند.

6 .كلرامفنيكل و مكمل‌هاي ويتامين E مي‌توانند با اثرات فروس سولفات تداخل ايجاد كنند.

7. اگر مبتلا به زخم معده يا اثني عشر، هپاتيت، كوليت يا ساير بيماري‌هاي روده‌اي هستيد يا سابقه ابتلا به آنها را داريد موضوع را با پزشك خود درميان بگذاريد.

8 . مكمل‌هاي آهن با معده خالي بهتر جذب مي‌شوند.

9. اين دارو را يك ساعت قبل يا 2 ساعت بعد از غذا مصرف كنيد. اما در صورت تحريك گوارشي دارو را با غذا استفاده كنيد.

10. ويتامين ث جذب آهن را افزايش مي‌دهد و بهتر است دارو را همراه با آب پرتقال، آب ليمو يا مكمل‌هاي ويتامين ث ميل كنيد.

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم اسفند 1388ساعت 17:44  توسط hossein  |