سلامت

خواص میوه ها و سبزیجات

دارويي براي جلوگيري از طاسي


ماينوكسيديل دارويي خوراكي بود كه سال‌ها براي كنترل فشارخون بالا استفاده مي‌شد. البته به دليل عوارض جانبي شديد در حال حاضر اين دارو براي درمان فشار خون بالا ديگر استفاده نمي‌شود، اما به دارويي براي جلوگيري از ريزش مو تبديل شده است.

اما زماني كه اين دارو مصرف مي‌شد مشاهده شد با مصرف اين دارو رويش مو در مناطق غيرمعمول از قبيل پيشاني و پشت دست‌ها ديده مي‌شود. اين اتفاق جالب توجه و غيرمنتظره موجب شد تا ماينوكسيديل تبديل به يكي از پرمصرف‌ترين داروها براي جلوگيري از ريزش مو شود.

ماينوكسيديل با گشاد كردن رگ‌هاي محيطي سبب كم شدن فشارخون مي‌شود. ظاهرا تاثير آن بردرمان طاسي نيز احتمالا به دليل همين گشادي رگ‌هاي سطح پوست و افزايش جريان خون است كه موجب تحريك فوليكول‌هاي مو شده و از وضعيت استراحت به وضعيت رشد فعال درمي‌آيند. هم‌اكنون محلول موضعي ماينوكسيديل را به دو شكل غلظت 5 درصد و غلظت 2 درصد مي‌توان از داروخانه تهيه كرد.

مصرف صحيح

مقدار مصرف يك ميلي ليتر مستقيما روي پوست سر و منطقه ريزش مو است كه دوبار در روز در صبح و شب صورت مي‌گيرد. مصرف شبانه بايد 4-2 ساعت قبل از رفتن به رختخواب صورت گيرد. بهتر است دارو با انگشتان ماليده شود و سپس دست‌ها شسته شوند. مقدار مصرف به ميزان طاسي بستگي ندارد؛ لذا نيازي به مصرف بيش از 40 قطره (2ميلي ليتر) در روز نيست.

اين دارو هم در آقايان و هم در خانم‌ها مي‌تواند مصرف شود. البته محلول ماينوكسيديل 5 درصد فقط براي درمان ريزش مورد آقايان مورد استفاده قرار گرفته و در زنان فقط با نظر پزشك مجاز است. مصرف محلول ماينوكسيديل 5 درصد در زنان احتمال رويش موهاي ناخواسته در ساير نواحي بدن را موجب مي‌شود.

نتايج نشان مي‌دهد ميزان پاسخ به دارو درمورد ماينوكسيديل 5 درصد درحدود 45درصد بيشتر از غلظت 2 درصد آن است و نتايج به جاي 4 ماه در2 ماه قابل توجه است. اين دارو بايد در دماي زير30 درجه دور از نور و حرارت نگهداري واز يخ‌زدگي محافظت نماييد. اين محلول قابل اشتعال است، بنابراين آن را دور از حرارت و شعله نگهداري كنيد.

عوارض جانبي

اگر از مقدار مصرف تجويز شده تجاوز نشود؛ معمولا عوارض جلدي به دنبال ندارد ولي خارش و سوزش بلافاصله پس از مصرف محلول گزارش شده است.عوارضي همانند درد سينه، ضربان زياد قلب، سرگيجه، سردرد، افزايش وزن ناگهاني و ورم قسمت انتهايي بدن نيز مي‌تواند با مصرف ماينوكسيديل پيش آيد؛ البته معمولا اين عوارض در مصرف بيش از اندازه اين دارو رخ مي‌دهد.

10 فرمان

1- مصرف اين دارو در حاملگي توصيه نمي‌شود.

2- پس از مصرف دارو؛ دست‌ها بايد كاملا شسته شود.

3- محلول ماينوكسيديل فقط براي مصرف خارجي است؛ از خوردن آن جدا خودداري كنيد.

4- دارو را دور از دسترس كودكان نگهداري كنيد.

5- مصرف ماينوكسيديل در افراد زير 18 سال و افراد مسن با تجويز پزشك انجام گيرد.

6 - مصرف اين دارو در شيردهي ممنوع است.

7- از استعمال دخانيات هنگام مصرف ماينوكسيديل خودداري كنيد، زيرا احتمال اشتعال آن وجود دارد.

8- از مصرف داروهاي تاريخ گذشته خودداري كنيد.

9- هنگام مصرف اين دارو؛ پوست سر بايد كاملا خشك باشد، هرگز براي خشك كردن سر پس از مصرف دارو از موخشك كن برقي استفاده نشود.

10- درصورت نياز به استفاده از رنگ مو؛ حالت‌دهنده و يا ساير فرآورده‌هاي مربوط به مو بهتر است 24 ساعت قبل و بعد از مصرف فرآورده مورد نظر؛ از محلول ماينوكسيديل 5‌درصد استفاده كنيد، لازم به ذكر است كه پس از اين مدت نيازي به ازدياد مصرف دارو نيست.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آذر 1388ساعت 15:48  توسط hossein  |