سلامت

خواص میوه ها و سبزیجات

تخم كدو مفيد براي كاهش فشار‌خون


مصرف تخم كدو به دليل داشتن پتاسيم،‌ منيزيم، امگا3 و امگا6 باعث كاهش فشارخون و كلسترول بد مي‌شود.
  تخم كدو همچنين منبع غني پتاسيم، كلسيم، فسفر، منيزيم، روي و سلنيوم است و براي افراد دچار فشار خون مفيد و جذب آهن و منيزيوم آن نيز خوب است.

 تخم كدو داراي اسيدهاي چرب اشباع نشده امگا3 و امگا6 است كه در بدن انسان به پروستاگلاندين‌ها (prostaglandin) و سپس به هورمون ترمبوكزان (thromboxan) تبديل مي‌شود اين هورمون از يك طرف باعث افزايش كلسترول خوب (HDL) و از طرف ديگر از رسوب چربي در سرخرگ‌ها و ايجاد پلاكت جلوگيري مي‌كند.

 امگا 6 و امگا3 از انسداد عروق و رسوب چربي در شريان (سكته قلبي) جلوگيري مي‌كنند. تخم كدو حاوي فيبر، املاح و سرشار از ويتامين‌هاي محلول در چربي و ويتامين‌هايA ،D ، E است.

 تخم كدو داراي سلنيوم يكي از قوي‌ترين آنتي‌اكسيدان‌هاست كه ضد راديكال‌هاي آزاد عمل مي‌كند و همراه ويتامينE اثر تشديدكننده در برابر راديكال‌هاي آزاد دارد.

 سلنيوم باعث تقويت سيستم ايمني بدن مي‌شود و كاهش آن قدرت سيستم ايمني را باعث مي‌شود. كمبود سلنيوم باعث به وجود آمدن سرطان پروستات در مردان مي‌شود و در عملكرد آنزيم‌هاي بدن دخالت مي‌كند كه در متابوليسم تبديل هورمون‌هاي تيروئيدي مؤثر است.

عدس، قلوه، آجيل، كشمش، تخم آفتابگردان، اسفناج، دارچين، گردو، بادام هندي، گوشت بوقلمون، زرده تخم‌مرغ، جگر گوساله، ميوه‌ها و سبزي‌ها منابع غني از سلنيوم هستند.

 كمبود سلنيوم موجب مسموميت مي‌شود كه علائم كمبود آن سفتي قرنيه چشم و تورم است كه اغلب در محل اتصال انگشتان به وجود مي‌آيد و مسموميت با سلنيوم مي‌تواند تغييرات پوست، ريزش پوست، افتادگي ناخن‌ها، پوسيدگي ناخن‌ها، تهوع و استفراغ ايجاد كند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام مهر ۱۳۸۸ساعت 15:40  توسط hossein  |